Strona głównaPORADYUrządzamy mały warsztat stolarski w 5 krokach

Urządzamy mały warsztat stolarski w 5 krokach

Coraz więcej mężczyzn, ale i kobiet lubi majsterkowanie, dlatego też chce mieć miejsce, gdzie może się tym zajmować. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam sposoby, jak urządzić taki warsztat w 5 krokach.

Krok pierwszy: najważniejsza jest funkcjonalność

Niezależnie czy urządzacie warsztat majsterkowicza w garażu, czy macie specjalnie do tego przeznaczone pomieszczenie, musicie pamiętać, że powinien on być maksymalnie funkcjonalny. W tym przypadku trzeba zorganizować komfortową przestrzeń do pracy. Niewątpliwie najważniejszym elementem jest blat roboczy, przy którym będziecie pracować. Tutaj musicie pamiętać, że musi być on solidny i mocny, a jego wysokość powinna być dostosowana do Waszej wygody. Skoro o funkcjonalności mowa, to pamiętajcie też o właściwym oświetleniu, które powinno być stosunkowo mocne, a jednocześnie nie może nadmiernie męczyć oczu. W tym przypadku neutralna barwa światła będzie jak najbardziej wskazana.

Krok drugi: wyposażenie ma znaczenie

Skoro wspomnieliśmy już o funkcjonalności, to czas pomyśleć także o wyposażeniu. Jak wiadomo „nie od razu Rzym zbudowano”, a więc zapewne nie wszystkie narzędzia od razu zakupicie, gdyż zbiera się je często latami. Jednak warto zainwestować w podstawę, dzięki której możecie wykonać wielu prac. Bardzo ważne na pewno są narzędzia stolarskie. Zatem powinniście posiadać młotek ślusarski, bardzo ważne są też obcęgi, które są szczególnie przydatne do wyjmowania gwoździ. Kolejnym absolutnym must have są klucze nasadowe, przy czym zwróćcie uwagę, aby zakupić takie z różnymi nasadkami. Nie może także zabraknąć śrubokrętów, zarówno z grotem płaskim, jak i krzyżowym. Choć to nie sprzęt stolarski, to powinniście także posiadać profesjonalny klej do drewna, który szczególnie sprawdzi się w połączeniu z dłutem. Dzięki temu będziecie mogli wykonywać nawet meble.

Krok trzeci: precyzja pracy

Niezależnie czy majsterkujecie dla siebie, czy w ten sposób zyskujecie źródło zarobku, to musicie pamiętać, jak ważna jest precyzja pracy. Zatem, aby ją zapewnić na wyposażeniu muszą znaleźć się także narzędzia miernicze. Jednym z najważniejszych jest miarka. Tutaj możecie postawić na suwmiarkę z podziałką centymetrową bądź też calową. Aby dokładnie wskazać poziom i pion, trzeba zainwestować także w dobrą poziomicę. Z kolei kątownik stolarski umożliwi wyznaczenie kąta prostego. Dodatkowo postawcie na papier ścierny. Warto także ułatwiać sobie pracę, a więc pistolet do kleju do drewna doskonale się sprawdzi.

Krok czwarty: największe wydatki

O ile zakup bądź tez wykonanie dobrego blatu roboczego nie jest taki kosztowny, podobnie jak zakup narzędzi stolarskich, to jednak po kieszeni może Wam dać najbardziej zakup elektronarzędzi. One również wydają się niezbędne, jeżeli zależy nam, aby warsztat stolarski był maksymalnie praktyczny. Swoją drogą dzięki elektronarzędziom możecie znacząco przyspieszyć pracę, ale również wykonać te bardziej skomplikowane. W każdym warsztacie nie może więc zabraknąć wiertarki, koniecznie z mechanizmem udarowym. Bardzo przydatna jest także wkrętarka, którą możecie zarówno wkręcać, jak i odkręcać śruby. Jeżeli dodatkowo wykonujecie prace remontowe, to możecie jeszcze zainwestować w szlifierkę bądź też pilarkę. Z kolei do łączenia elementów przyda się spawarka i lutownica.

Krok piąty: bezpieczeństwo pracy

Wszystkie narzędzia i elektronarzędzia powinny mieć swoje miejsce. Zatem dla wygody i bezpieczeństwa można zainwestować w mocne półki czy organizery naścienne. Przydadzą się także metalowe kontenerki. Pamiętajcie również o odpowiedniej wentylacji, szczególnie jeżeli będziecie pracować z różnymi materiałami, które uważane są za toksyczne. Dla bezpieczeństwa zawsze musicie nosić grube rękawice, a także okulary ochronne. Oczywiście ważny jest także strój roboczy i również na nim nie powinniście w żadnym wypadku oszczędzać.

Zorganizowanie warsztatu stolarskiego nie musi być ani trudne ani czasochłonne, ani też kosztowne. O ile, to jakie narzędzia kupicie zależy od Was, tak pamiętajcie, że bezpieczeństwo pracy jest najważniejsze i o nie szczególnie musicie zadbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read