Strona głównaWARSZTATSposoby organizacji narzędzi w szafie narzędziowej

Sposoby organizacji narzędzi w szafie narzędziowej

Szafa narzędziowa to mebel niezbędny w każdym warsztacie czy różnego rodzaju fabrykach. Korzystanie z niej niesie ze sobą wiele korzyści – o ile oczywiście przechowalnie w niej narzędzia i elementy są odpowiednio uporządkowane. Organizacja jest podstawą dobrze wyposażonego warsztatu czy przydomowego garażu. Segregowanie narzędzi to nie tylko znacznie szybsze znalezienie niezbędnych elementów, ale również dobry sposób na ich pielęgnację. Szukanie młotka czy śrubokrętu w momencie, gdy jest on najbardziej potrzebny, może być naprawdę frustrujące. Jak zatem uporządkować narzędzia w szafie tak, by ich układ najlepiej odpowiadał naszym potrzebom?

Określenie potrzeb

Zanim przystąpimy do organizowania własnej szafy narzędziowej, to warto zastanowić się, które narzędzia są nam zazwyczaj najpotrzebniejsze. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać odpowiednie miejsce dla każdego narzędzia.

Do przechowywania narzędzi niewielkich rozmiarów najlepiej sprawdzą się organizery do szafek. Dzięki temu będziemy w stanie dokładnie posegregować poszczególne elementy pod kątem ich wielkości oraz przydatności. Gabaryty oraz ciężar przedmiotów, które przechowujemy w szafach narzędziowych różnią się w ramach branży, w których się je wykorzystuje. Duże narzędzia wymagały będą haczyków do zawieszania; ich ciężar może bowiem odkształcić półki przestawne lub inne narzędzia.

Jeśli jesteśmy w stanie już na początku określić swoje potrzeby względem ułożenia szafy narzędziowej, dalsze etapy porządkowania będą znacznie prostsze. Ustalenie liczby oraz rodzaju niezbędnych narzędzi potrzebnych do pracy sprawi, że będziemy mogli dobrać do nich różne organizery ułatwiające przechowywania narzędzi.

Przygotowanie odpowiedniego miejsca

Jeśli już wiesz, jakich narzędzi używasz najczęściej w miejscu pracy, to następnym etapem jest wybór miejsca do ich przechowywania. Szafy narzędziowe są z reguły dość funkcjonalne i mobilne, co znacznie ułatwia korzystanie z nich. Wybór odpowiedniego rodzaju tego mebla jest bardzo istotny – to od niego bowiem zależy, ile właściwie miejsca będziemy mieli do dyspozycji.

Sortowanie narzędzi według kategorii

Problemy ze znalezieniem najbardziej odpowiedniego narzędzia w sytuacji, gdy jest ono niezbędne to sytuacja powszechnie znana. Jak zapobiec nerwom, które mogą towarzyszyć poszukiwaniom? Rozwiązaniem może być pogrupowanie posiadanych narzędzi ściśle według ich kategorii. Brak odpowiedniej organizacji jest prawdziwym koszmarem, który może znacząco utrudnić nam pracę.

W jaki sposób sortować swoje narzędzia? Najlepiej zrobić to według ich gabarytów oraz częstotliwości używania. Posortowane w ten sposób narzędzia znacznie usprawniają i przyspieszają pracę, zatem warto poświęcić kilka chwil właśnie na ten proces. Segregując narzędzia pamiętaj jednak o tym, by te, których używasz najczęściej, były w szufladzie bądź szafce najbliżej Ciebie.

Dbaj o porządek

Nawet naprawdę porządna segregacja nie sprawdzi się w sytuacji, gdy w szafce będzie panował bałagan. – śrubki, nakrętki czy bity do wkrętarki powinny mieć swoje miejsce!

Szafa narzędziowa jest miejscem przechowywania nie tylko narzędzi, ale również innych elementów. Znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca jest kluczowe do tego, by wewnątrz metalowego mebla panował porządek. Pomocne mogą być na przykład skrzynki czy pomniejsze pojemniki metalowe, w których można przechowywać małe elementy. Korzystanie z takich rozwiązań sprawi, że utrzymywanie porządku nie będzie wielkim wyzwaniem. Przypadkowe zgubienie najbardziej potrzebnego w danym momencie narzędzia odejdzie w niepamięć – każdy element będzie miał bowiem swoje odpowiednie miejsce.

Zabezpieczenie narzędzi

Nawet korzystanie z tak odpornego mebla metalowego, jakim są szafy narzędziowe, nie wyklucza odpowiedniego zabezpieczania narzędzi. Powinny one być poddawane cyklicznej konserwacji oraz regularnemu czyszczeniu. Taki proces nie zajmuje wcale dużo czasu, a może przynieść naprawdę wiele korzyści. Narzędzia są w wielu przypadkiem dość sporym wydatkiem – ich odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będziemy mogli je użytkować przez naprawdę długi czas.

Na czym polega regularne czyszczenie narzędzi? Przede wszystkim trzeba sprawdzać ich stan po każdym użyciu. Jakiekolwiek usterki należy od razu wychwytywać i w miarę możliwości usuwać. Nie można zapominać o czystości narzędzi. Brudne elementy mogą znacznie szybciej się zepsuć, a ich używanie będzie bardzo niekomfortowe.

Porządkowanie szafy z narzędziami – podsumowanie

Dbanie o porządek w szafie z narzędziami sprawi, że nasza praca w warsztacie czy przydomowym garażu będzie znacznie bardziej wydajna. Przestaniemy bowiem tracić czas na poszukiwanie potrzebnych narzędzi, gdyż będą one pod ręką. Cały proces nie zajmuje wcale dużo czasu, a może przynieść naprawdę wiele korzyści.

Oprócz porządkowania w szafie niezbędne jest też utrzymywanie porządku wewnątrz niej. Zagracenie szafy narzędziowej sprawi, że bezpieczne przechowywanie narzędzi nie będzie wcale możliwe, a problemy ze znalezieniem potrzebnego narzędzia powrócą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read