Strona głównaOGRÓDGdy Twoja trawa staje się żółta, a kwiaty więdną...Poznaj powody, dlaczego tak...

Gdy Twoja trawa staje się żółta, a kwiaty więdną…Poznaj powody, dlaczego tak się dzieje i sposoby jak temu zaradzić

Nie zawsze ogródek wygląda jak z naszych marzeń. Bardzo często odbiega od naszych wyobrażeń. Powodem mogą być pojawiające się krety, które rujnują nasz trawnik albo żółknięcie roślin z niewiadomego powodu. Kiedy ogród marnieje trzeba koniecznie znaleźć tego przyczynę. Czasem może być prozaiczna, innym razem konieczne są „cięższe działa”. W naszym poradniku przedstawimy częste problemy, a także sposoby radzenia sobie z nimi.

Kiedy gleba ma niewłaściwe PH

Pierwszym powodem dlaczego nasze rośliny marnieją może być niewłaściwe PH gleby. Zatem od tego trzeba zacząć. Można je łatwo zmierzyć prostym narzędziem pomiarowym. Kiedy już dowiesz się jaki jest odczyn gleby będziesz wiedzieć, czy nie potrzeba odrobiny kompostu do jej zakwaszenia bądź też wapna, by uzyskać odczyn bliższy zasadowemu. Warto wiedzieć, by na samym trawniku sadzić rośliny, które mają odczyn lekko kwaśny bądź nie mają sprecyzowanych preferencji i mogą rosnąć na każdej glebie. Na rabaty, gdzie nie sieje się traw można wybrać te o odczynie zasadowym. Dzięki temu można uniknąć żółknięcia trawy w niektórych miejscach. Optymalne PH dla trawnika to ok. 5,5. Zatem jeśli jest wyższe mogą pojawiać się zażółcenia, a jeśli jest znacznie niższe obok trawy pojawi się więcej chwastów. Warto wiedzieć, że dobór odpowiedniej mieszanki trawy może ograniczyć ich pojawianie się. Świetnie sprawdzają się trawy samo zagęszczające, które tworzą gęste kępy i tym samym niwelują zachwaszczenie.

Gdy brakuje nawozu bądź jest go zbyt wiele

Czasami trawa żółknie z powodu tego, że ma zbyt mało składników odżywczych. Do wzrostu potrzebuje azotu, z kolei do solidnego ukorzenienia fosforu i potasu. Trzeba jednak zaznaczyć, że zbyt duża ilość nawozu może spowodować porażenie źdźbeł i ich żółknięcie. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wygrabić zżółkniętą trawę. Uzupełnić ubytki o nowe nasiona, a następnie obficie podlać trawnik wodą. Niewątpliwie podlewanie trawnika i pora w jakiej się to robi, zwłaszcza latem również jest istotna. Na pewno nie można podlewać go przy silnym słońcu. To powoduje oparzenie traw. Najlepiej robić to rano albo wieczorem. Istotne znaczenie ma jeszcze odpowiedni sprzęt do podlewania. Węże ogrodowe powinny być połączone z mobilnymi zraszaczami, które można postawić w wybranym miejscu na trawniku. Tutaj trzeba pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu i przesuwaniu zraszaczy, tak by w jednym miejscu trawa nie była przesadnie zalana wodą, a w innym kompletnie sucha.

Kiedy korzenie roślin są przesuszone lub zbyt mokre, podobnie jak trawnik

Już częściowo wspomnieliśmy w poprzednim akapicie o problemie przesuszenia lub przesadnego podlewania. W drugim przypadku, jeśli już zdarzy się taka sytuacja, to pozostaje nam aeracja trawnika, tak by woda mogła wsiąknąć w głębsze warstwy. Można również użyć pompy, aby zebrać nadmiar wody, ale to już w skrajnej sytuacji. Jeśli trawa jest silnie przesuszona mimo podlewania, to może się okazać, że brakuje składników odżywczych. Pielęgnacja trawy to tak naprawdę nieustanna obserwacja i uczenie się na własnych błędach. Podobnie zresztą jest z roślinami. Cebulowych absolutnie nie można przesadnie podlewać. W takiej sytuacji rozwijają się choroby grzybowe, a wtedy nie pozostaje nic innego jak wykonać opryski, a zwiędnięte rośliny usunąć, podobnie jak same cebuli, które zostały zainfekowane przez grzyby. Trzeba odczekać tyle ile wymaga producent do kolejnej próby sadzenia roślin, gdyż grzyb może jeszcze znajdować się w ziemi.

Gdy zapominasz o przycinaniu i koszeniu

Istotne znaczenie dla wyglądu roślin ma również dbałość o terminowe przycinanie koszenie. Jednak w drugą stronę również nie można przesadzać. Zbyt silne przycinanie może spowodować obumarcie rośliny, podobnie jak zbyt niskie koszenie – żółknięcie trawnika. Dlatego zawsze należy trzymać się zaleceń ekspertów, którzy doradzą w jaki sposób pielęgnować wybrany gatunek. Zaniedbanie przycinania także bywa przyczyną zamierania rośliny, zwłaszcza, gdy zaczyna zarastać chwastami. Tak jest choćby w przypadku krzewów owocowych, np. czerwonej i czarnej porzeczki.

Podlewanie trawnika, a także nawożenie i przycinanie roślin ma istotne znaczenie dla wyglądu naszego ogrodu. Odpowiednia pielęgnacja może pozwolić uniknąć przykrych niespodzianek. Istotne znaczenie ma np. zebranie liści z trawnika zanim nadejdzie zima. Kiedy przykryje je śnieg zaczną gnić, co spowoduje degradację zielonej trawy i pojawienie się grzyba. Zatem jest wiele kwestii, o których należy pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read