Mimo zmieniających się trendów i mody na atrakcyjny wypoczynek, natura niezmiennie piastuje pozycję lidera w rankingu skuteczności. W ostatnich dekadach wyraźnie zmienił się sposób postrzegania własnej wymarzonej przestrzeni relaksu. Pokolenia dwudziestego wieku komfort i wygodę łączyły raczej z dużymi aglomeracjami i powszechną dostępnością do handlu usług i kultury. Dziś działka pod miastem, czy odziedziczony dom, nawet stary, to deficytowa i bardzo pożądana wartość.
Ogród duży, ogród mały – liczy się pomysł
W obecnej rzeczywistości, zapracowany zazwyczaj człowiek poszukuje częściej niż jeszcze do niedawna własnej przestrzeni do odpoczynku dla siebie i najbliższych. Stąd widoczna tendencja do budowania domów, domków jak najbliżej natury. Przy planowaniu założenia ogrodowego, niezależnie od powierzchni, właściciel bierze pod uwagę przede wszystkim swój pomysł na prywatny azyl.
Istnieje wiele koncepcji na atrakcyjne zagospodarowanie nieruchomości, szczególnie pod kątem relaksu. Prawdziwi miłośnicy żywego, tętniącego życiem ogrodu, szerokim łukiem omijają plastikowy asortyment z krasnalami i jelonkami i mimo konieczności większego zaangażowania sił i czasu, stawiają raczej na symbiozę człowieka i flory.
Niewątpliwie ważną kwestię w organizacji ogrodu stanowią elementy infrastruktury, w tym sprzęt służący relaksowi i wypoczynkowi. Z tego punktu widzenia zasadnym wydaje się przede wszystkim określenie preferencji użytkowników. Dla jednej osoby przyjemność, to lektura pod kwitnącą lipą, zaś ktoś inny chętnie skorzysta z hamaka lub huśtawki.
Huśtawki w ogrodzie
Od pewnego czasu, niekwestionowanym liderem wyposażenia wypoczynkowej części posesji jest huśtawka ogrodowa. Producenci, korzystając z ogromnego popytu, prześcigają się w ofercie. Znacznej większości wczasowiczów , huśtawka kojarzy się ze zwykłą deską zawieszoną na dwóch linkach. Dziś huśtawka do ogrodu bardziej przypomina duży plac zabaw, niż zwykłą, przydomową rozrywkę.
Wraz ze wzmożonym zainteresowaniem akcesoriami ogrodowymi, rośnie różnorodność asortymentu i poziom wymogów bezpieczeństwa. Świadomy klient wybiera zatem produkt wyłącznie posiadający wymagany atest. Huśtawka do ogrodu to nie tylko relaks, ale również pewne zagrożenia, zwłaszcza w przypadku dzieci.
Eksperci zwracają uwagę szczególnie na solidność montażu i staranność wykończenia. Kierownik produkcji w zakładzie zajmującym się montażem huśtawek ogrodowych mówi o odpowiednim przygotowaniu stelaża huśtawki i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów przeznaczonych do wykonania połączeń, głównie ruchomych. ,, Niezależnie od surowca zastosowanego przy produkcji huśtawki na plac zabaw, należy zwrócić szczególną uwagę na skuteczność połączeń i staranność wykończenia”. Stelaż stanowi podstawę konstrukcji i w pierwszym rzędzie odpowiada za bezpieczne użytkowanie huśtawki.
Huśtawki na plac zabaw
W kontekście bezpiecznego korzystania z placu zabaw, huśtawka jawi się jako główne ryzyko urazu. Intensywny ruch, możliwość upadku to tylko niektóre z potencjalnych zagrożeń. Stąd też legalnie zbudowany plac zabaw musi spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa. Podczas wyłaniania w przetargach wykonawców placów zabaw, obowiązują rygorystyczne przepisy, dające pewność, że obiekt będzie spełniał wszystkie wymogi.
Przygotowanie huśtawki na plac zabaw różni się znacznie od montażu huśtawki ogrodowej. Obecnie na rynku dostępne są gotowe produkty, z których korzystać może wiele osób równocześnie. Tu znowu powraca kwestia konstrukcji. Co innego stelaż huśtawki ogrodowej, a co innego solidna konstrukcja, która będzie w stanie bezpiecznie obsłużyć kilka osób na jednym przyrządzie.
Producenci mebli ogrodowych i wyposażenia w sprzęt rekreacyjny oferują dziś konstrukcje wielofunkcyjne, złożone zazwyczaj z huśtawki i zjeżdżalni. Niezależnie jednak od projektu, producent zawsze na pierwszym miejscu musi stawiać względy bezpiecznej eksploatacji.
Przed zamontowaniem huśtawki, tak we własnym ogrodzie, jak na placu zabaw wykonawca musi stosować się do przepisów, które w założeniu mają wyeliminowanie takich zagrożeń, jak:
- upadek, tu skuteczne są odpowiednie zabezpieczenia, barierki
- zakleszczenie; większość huśtawek działa z wykorzystaniem łańcuchów i powrozów
- kolizje z innymi elementami placu zabaw
- wady konstrukcyjne mogące wpłynąć niekorzystnie na działanie przyrządu
Doskonałą alternatywą dla huśtawki jest hamak ogrodowy. Wprawdzie nie zastąpi on huśtawki pod względem ilości osób jednocześnie wypoczywających, ale z pewnością pozwoli na długie chwile relaksu. Należy jednak pamiętać, że hamak do ogrodu, mimo relatywnie mniejszej powierzchni użytkowej, również musi być zamontowany przy użyciu profesjonalnych mocowań.
Każdy, kto zamierza w pełni wypoczywać w swoim ogrodzie powinien przede wszystkim dopilnować bezpiecznego montażu przyrządów.