Jeszcze do niedawna domy prefabrykowane z drewna cieszyły się umiarkowaną popularnością wśród inwestorów. Od jakiegoś czasu można zaobserwować jednak wzrost zainteresowania konstrukcjami szkieletowymi. Co sprawia, że Polacy coraz przychylniej patrzą na obiekty z gotowych prefabrykatów? Czy inwestycja w taki dom naprawdę może być opłacalna?
Jak zbudowany jest dom prefabrykowany z drewna?
Podobnie jak w przypadku innych obiektów budowlanych trzonem obiektu szkieletowego są płyta fundamentowa oraz sama konstrukcja. Drewno wykorzystane do celów konstrukcyjnych musi być odpowiednio obrobione, wysuszone i czterokrotnie przestrugane. Połączenia konstrukcyjne wymagają użycia solidnych i trwałych elementów, które zapewnią sztywność konstrukcji – w tym celu stosuje się solidne wkręty ciesielskie. Dzięki odpowiedniemu zespojeniu ścian przenoszenie obciążeń wygląda tak samo, jak w budownictwie tradycyjnym.
Czy prefabrykowany dom drewniany może być użytkowaną zimą?
Największą obawą inwestorów jest utrata komfortu cieplnego w okresie zimowym. Domy prefabrykowane z drewna mają bowiem cieńsze ściany niż domy murowane, zatem istnieje obawa, że nie zapewnią pełnego komfortu termicznego. Oczywiście, nie ma to pokrycia z rzeczywistością. Drewno jako naturalny budulec doskonale przewodzi ciepło i tworzy przytulną atmosferę wewnątrz pomieszczenia. Dom drewniany z prefabrykatów jest dodatkowo ocieplany z zewnątrz styropianem oraz wełną, zapobiegając ucieczkom ciepła zimą oraz przegrzewaniu latem. W środku ścian znajduje się ponadto druga warstwa izolacyjna, która wypełnia przestrzenie szkieletu. Dzięki zastosowaniu tej warstwy prefabrykowane domy z drewna są nie tylko ciepłe, ale także odpowiednio wyciszone.
Dach w domach prefabrykowanych z drewna
Pokrycie dachowe w domach prefabrykowanych z drewna może być wykonane z blachodachówki, gontu czy nawet panelu na rąbek stojący. Gorącym trendem ostatnich lat są także dachy zielone, które pięknie prezentują się na wiosnę i lato, a przy tym doskonale zabezpieczają przed przegrzewaniem poddasza użytkowego. Oczywiście, decydując się na takie rozwiązanie, trzeba mieć pewność, że konstrukcja ma odpowiednie parametry wytrzymałościowe, a więźba dachowa jest w pełni przystosowana do większych obciążeń.
Czy drewniany dom prefabrykowany sprawdzi się w polskim klimacie?
Oczywiście, że tak! Domy prefabrykowane z drewna są chętnie stawiane w Skandynawii czy Kanadzie, czyli państwach, w których średnia temperatura roczna jest o wiele niższa niż w Polsce. Aby uzyskać wymagane parametry termiczne oraz zapewnić sobie komfort życia, trzeba znaleźć fachowców, którzy mają doświadczenie we wznoszeniu tego typu konstrukcji. Korzystając z usług sprawdzonej ekipy, która współpracuje z renomowanym dostawcą materiałów budowlanych i wykończeniowych, możesz mieć pewność, że odbierzesz gotowy dom i będziesz mógł się wprowadzić.
Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi przepisami inwestorzy, którzy planują budowę domu do 70 metrów kwadratowych, nie muszą ubiegać się o pozwolenie na budowę. W takim przypadku wystarczy zgłosić budowę do urzędu, ograniczając tym samym formalności do niezbędnego minimum.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę DOMY EXPERT – producent domów prefabrykowanych z drewna.