Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the fast-indexing-api domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/wpboss/domains/domimedia.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny td-cloud-library zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/wpboss/domains/domimedia.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Pościel z lnu - za co ją kochamy? - Blog wnętrzarsko-budowlany DomiMedia.pl
Strona głównaDOMPościel z lnu - za co ją kochamy?

Pościel z lnu – za co ją kochamy?

Pościel spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Najlepszej jakości tkaniny i o odpowiednim składzie pełnią funkcję izolatora ciepła i doskonale przepuszczają powietrze, dzięki czemu w nocy jest nam ciepło, a jednocześnie nie pocimy się. Syntetyczne tkaniny nie zapewnią nam komfortu snu i nie będą stanowić dobrej bariery dla uciekającego ciepła – zimą będzie zbyt chłodno, a latem będzie zbyt ciepło.Złotym środkiem są zdecydowanie tkaniny wykonane z naturalnych włókien, a wśród nich coraz większą popularnością ostatnio cieszy się len. Pościel z lnu jest najbardziej polecana dla osób z wrażliwą skórą oraz dzieci, które są najbardziej narażone na podrażnienia skórne. Włókna lnu mogą występować samodzielnie lub jako domieszka do innych włókien, na przykład do bawełny lub wiskozy.

Len – włókno naturalne

Wszystkie włókna ze względu na swoje pochodzenie i właściwości dzielą się na kilka rodzajów. Najbardziej cenione są włókna naturalne, a to ze względu na swoje unikalne właściwości. Mogą one mieć pochodzenie roślinne, na przykład len i bawełna, lub zwierzęce, na przykład wełna i jedwab). Pozostałe rodzaje włókien są wynikiem działalności człowieka i skomplikowanych procesów produkcyjnych, w których włókna te osiągają pożądane parametry i nabywają określone właściwości. Niestety, znacznie różnią się one składem od naturalnych włókien i swoimi właściwościami. Sztuczne włókna są najbardziej zbliżone do naturalnych pod względem swoich cech, powstają one z celulozy drzewnej.

Włókna syntetyczne produkowane są natomiast z polimerów, które nie występują w sposób naturalny w przyrodzie. Odznaczają się one zdecydowanie większą wytrzymałością, chociaż mają znikomy współczynnik odprowadzania wilgoci i termoregulacji. Tkaniny z włókien naturalnych mają te wszystkie zalety, których brakuje innym włóknom. Mimo że nie są aż tak wytrzymałe, to zapewniają bardzo dobrą termoregulację i są świetnym wyborem dla alergików i osób ze skłonnością do podrażnień skórnych. Nie elektryzują się i świetnie absorbują wilgoć, dzięki czemu ciało się nie poci i nie przegrzewa. Wykazują również względnie dobrą odporność na działanie detergentów oraz na wysoką temperaturę, nie stanowią zatem problemów z utrzymaniem ich w czystości.

Len jako tkanina o szczególnych właściwościach

Len kiedyś kojarzył się z niemiłym w dotyku materiałem, dość sztywnym i szorstkim, a także gniotącym się. Na szczęście, ostatnie lata to okres odczarowywania lnu jako materiału nie nadającego się do szycia pościeli lub ubrań. Unikalna technologia produkcji lnu sprawia, że otrzymana w ten sposób tkanina jest miękka i niezwykle przyjemna w dotyku, co sprawia że świetnie się sprawdza do szycia pościeli i ubrań nie tylko dla dorosłych, ale również dla małych dzieci.

Tkaniny lniane doskonale absorbują wilgoć, dzięki czemu mniej się pocimy nawet w najbardziej upalne dni. Bardzo ważna jest też właściwość antybakteryjna tego włókna, hamuje ono rozwój bakterii i grzybów i może być bez obaw stosowane nawet u alergików. Co ważne, tkanina ta nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV, bardzo precyzyjnie je absorbując. Ponadto, len bardzo dobrze wchłania wodę (nawet do 25%), dlatego świetnie się sprawdza latem – zapewnia bardzo przyjemny chłód i komfort przebywania w wysokich temperaturach. Odznacza się nie tylko właściwościami antyalergicznymi, ale też bakteriostatycznymi, zatrzymując rozwój bakterii na swojej powierzchni i nie tworząc dogodnych warunków do ich bytowania.

Len doskonale się sprawdza do szycia pościeli i ręczników, jest niezwykle delikatny i przyjazny dla skóry. Pościel z lnu to doskonałe rozwiązanie zarówno na chłodne, jak i ciepłe noce.

Len w domieszce z innymi włóknami

Len wydaje się być tkaniną idealną, podobnie jak bawełna zapewnia perfekcyjną termoregulację, jest dość odporny na uszkodzenia i na rozciąganie. Jedyną wadą lnu jest jego podatność na gniecenie się, a przez to że jest to dość sztywny materiał – ciężko go dokładnie wyprasować. Z tego względu, do tkanin z lnu dodaje się często inne włókna, które nieco zmieniają ich właściwości i uszlachetniają materiał. Takie tkaniny stają się bardziej zwiewne i lekkie, i znacznie odporniejsze na zagniecenia, a przy tym nadal odporne na uszkodzenia, rozciąganie i bardzo trwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read