Strona głównaDOMPościel z lnu - za co ją kochamy?

Pościel z lnu – za co ją kochamy?

Pościel spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Najlepszej jakości tkaniny i o odpowiednim składzie pełnią funkcję izolatora ciepła i doskonale przepuszczają powietrze, dzięki czemu w nocy jest nam ciepło, a jednocześnie nie pocimy się. Syntetyczne tkaniny nie zapewnią nam komfortu snu i nie będą stanowić dobrej bariery dla uciekającego ciepła – zimą będzie zbyt chłodno, a latem będzie zbyt ciepło.Złotym środkiem są zdecydowanie tkaniny wykonane z naturalnych włókien, a wśród nich coraz większą popularnością ostatnio cieszy się len. Pościel z lnu jest najbardziej polecana dla osób z wrażliwą skórą oraz dzieci, które są najbardziej narażone na podrażnienia skórne. Włókna lnu mogą występować samodzielnie lub jako domieszka do innych włókien, na przykład do bawełny lub wiskozy.

Len – włókno naturalne

Wszystkie włókna ze względu na swoje pochodzenie i właściwości dzielą się na kilka rodzajów. Najbardziej cenione są włókna naturalne, a to ze względu na swoje unikalne właściwości. Mogą one mieć pochodzenie roślinne, na przykład len i bawełna, lub zwierzęce, na przykład wełna i jedwab). Pozostałe rodzaje włókien są wynikiem działalności człowieka i skomplikowanych procesów produkcyjnych, w których włókna te osiągają pożądane parametry i nabywają określone właściwości. Niestety, znacznie różnią się one składem od naturalnych włókien i swoimi właściwościami. Sztuczne włókna są najbardziej zbliżone do naturalnych pod względem swoich cech, powstają one z celulozy drzewnej.

Włókna syntetyczne produkowane są natomiast z polimerów, które nie występują w sposób naturalny w przyrodzie. Odznaczają się one zdecydowanie większą wytrzymałością, chociaż mają znikomy współczynnik odprowadzania wilgoci i termoregulacji. Tkaniny z włókien naturalnych mają te wszystkie zalety, których brakuje innym włóknom. Mimo że nie są aż tak wytrzymałe, to zapewniają bardzo dobrą termoregulację i są świetnym wyborem dla alergików i osób ze skłonnością do podrażnień skórnych. Nie elektryzują się i świetnie absorbują wilgoć, dzięki czemu ciało się nie poci i nie przegrzewa. Wykazują również względnie dobrą odporność na działanie detergentów oraz na wysoką temperaturę, nie stanowią zatem problemów z utrzymaniem ich w czystości.

Len jako tkanina o szczególnych właściwościach

Len kiedyś kojarzył się z niemiłym w dotyku materiałem, dość sztywnym i szorstkim, a także gniotącym się. Na szczęście, ostatnie lata to okres odczarowywania lnu jako materiału nie nadającego się do szycia pościeli lub ubrań. Unikalna technologia produkcji lnu sprawia, że otrzymana w ten sposób tkanina jest miękka i niezwykle przyjemna w dotyku, co sprawia że świetnie się sprawdza do szycia pościeli i ubrań nie tylko dla dorosłych, ale również dla małych dzieci.

Tkaniny lniane doskonale absorbują wilgoć, dzięki czemu mniej się pocimy nawet w najbardziej upalne dni. Bardzo ważna jest też właściwość antybakteryjna tego włókna, hamuje ono rozwój bakterii i grzybów i może być bez obaw stosowane nawet u alergików. Co ważne, tkanina ta nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV, bardzo precyzyjnie je absorbując. Ponadto, len bardzo dobrze wchłania wodę (nawet do 25%), dlatego świetnie się sprawdza latem – zapewnia bardzo przyjemny chłód i komfort przebywania w wysokich temperaturach. Odznacza się nie tylko właściwościami antyalergicznymi, ale też bakteriostatycznymi, zatrzymując rozwój bakterii na swojej powierzchni i nie tworząc dogodnych warunków do ich bytowania.

Len doskonale się sprawdza do szycia pościeli i ręczników, jest niezwykle delikatny i przyjazny dla skóry. Pościel z lnu to doskonałe rozwiązanie zarówno na chłodne, jak i ciepłe noce.

Len w domieszce z innymi włóknami

Len wydaje się być tkaniną idealną, podobnie jak bawełna zapewnia perfekcyjną termoregulację, jest dość odporny na uszkodzenia i na rozciąganie. Jedyną wadą lnu jest jego podatność na gniecenie się, a przez to że jest to dość sztywny materiał – ciężko go dokładnie wyprasować. Z tego względu, do tkanin z lnu dodaje się często inne włókna, które nieco zmieniają ich właściwości i uszlachetniają materiał. Takie tkaniny stają się bardziej zwiewne i lekkie, i znacznie odporniejsze na zagniecenia, a przy tym nadal odporne na uszkodzenia, rozciąganie i bardzo trwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read