Strona głównaDOMWady i zalety ogrzewania pelletem

Wady i zalety ogrzewania pelletem

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do środowiska – segregujemy odpady, oszczędzamy wodę oraz prąd i coraz częściej rezygnujemy z wyrobów plastikowych. Także w kwestii ogrzewania naszych domów szukamy bezpieczniejszych i niezanieczyszczających środowiska alternatyw. Jedną z nich jest pellet drzewny, który należy do grupy paliw odnawialnych i często nazywany jest zielonym węglem. Czym jest pellet i jakie są jego wady i zalety?

Co to jest pellet?

Pellet to jedno z paliw, które służy do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Jest to granulat o średnicy od 6 do 8 mm i długości około 2-3 cm. Najpopularniejszym rodzajem pelletu jest pellet drzewny.

Pellet drzewny powstaje z drzew liściastych oraz iglastych, jednak te drugie posiadają lepsze parametry. Uznaje się go za biomasę, czyli frakcje produktów, odpady i pozostałości przemysłu rolnego czy leśnictwa.

Pelletu używa się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i do ogrzewania budynków przemysłowych. Ten drugi jest nieco większy, ale posiada niższą wartość energetyczną. Pellet przemysłowy najczęściej produkuje się ze słomy. W domach mieszkalnych zwykle wykorzystuje się dużo bardziej kaloryczny pellet pochodzący z trocin drzew iglastych.

Pellet, jak każde paliwo, musi spełniać rygorystyczne normy i wymogi. Wybierając pellet, należy zwrócić więc uwagę, czy posiada on certyfikat DIN PLUS, który jest wyznacznikiem jakości na rynkach europejskich. Pellet posiada także dwie klasy: EN plus A1 oraz EN plus A2. Warto wiedzieć, że to właśnie klasa EN plus A1 posiada lepsze parametry i większą wartość energetyczną, dlatego warto wybierać właśnie takie produkty.

Pellet drzewny całkowicie ulega biodegradacji, co oznacza, że nie zawiera on żadnych sztucznych dodatków. Kaloryczność pelletu w najwyższej klasie sięga nawet 19 MJ/kg, a zawartość popiołu nie przekracza 0,5%. Jest to więc paliwo, które nie tylko jest ekologiczne, ale także wysoce ekonomiczne.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://envun.pl/.

Pellet – zalety ekologicznego ogrzewania

Pellet Częstochowa posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest paliwem ekologicznym – powstaje z naturalnych odpadów, a podczas procesu spalania powstają znikome ilości dwutlenku węgla oraz popiołu. Ponadto nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji i nie emituje nieprzyjemnych zapachów.

Pellet jest także paliwem ekonomicznym – pozwala znacząco obniżyć miesięczne rachunki, a dodatkowo jest bezpieczny zarówno dla domowników, jak i dla środowiska.

Wybierając pellet, należy zwrócić uwagę na jego wymiar, gęstość, dopuszczalną zawartość pyłu i wilgotność, która nie powinna przekraczać 10% oraz wartość opałową.

Pellet – wady ogrzewania pelletem

Największą, i w zasadzie jedyną, wadą ogrzewania pelletem jest konieczność zakupu specjalnego urządzenia. Piece na pellet drzewny są kosztowne. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która szybko się zwraca.

Warto zwrócić także uwagę na to, że piec na pellet to urządzenie estetyczne, które może stać się eleganckim elementem wystroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read