Strona głównaARANŻACJEJak dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

Dobierając oświetlenie do salonu należy pamiętać, że jest to pokój dzienny, w którym spędza się najwięcej czasu oraz do którego zaprasza się gości. Aranżując oświetlenia należy więc zwrócić uwagę zarówno na aspekty estetyczne, jak również na jego funkcjonalność.

Estetyka:

Piękny żyrandol stanowi ozdobę każdego salonu i niejednokrotnie jest najważniejszym jego punktem dekoracyjnym. Jednak żeby w najwyższym stopniu podkreślić piękno pomieszczenia, należy dla zbudowania klimatu uwzględnić odpowiednią grę światłem i precyzyjnie doświetlać konkretne punkty, takie jak obrazy, dekoracje, kwiaty czy meble.

Funkcjonalność:

W pierwszej kolejności uwzględnić trzeba wielkość oświetlanego salonu. W mniejszych pomieszczeniach zazwyczaj wystarczy jedna, centralnie umieszczona lampa wisząca. W większych oraz takich, które zawierają zakamarki lub otwarte przejścia do innych części mieszkania, powinno się umieścić co najmniej kilka niezależnych od siebie źródeł światła, zapewniających jasność we wszystkich jego częściach. Następnie należy dostosować projektowane oświetlenie swojego pokoju dziennego do sposobu spędzania w nim czasu, np. telewizję powinno się oglądać przy odpowiednio rozproszonym i zmiękczonym świetle, natomiast książki powinno się czytać przy świetle ustawionym tuż za czytającym i skierowanym bezpośrednio na książkę.

Jak i kiedy zaplanować oświetlenie salonu?

Wiele osób popełnia błąd projektując instalację elektryczną już na etapie budowy domu, a jeszcze przed rozrysowaniem szczegółowego rozmieszczenia mebli, kompletu wypoczynkowego czy miejsca do oglądania telewizji. Należy odwrócić kolejność tych czynności, bo jedynie wówczas będzie można w odpowiedni sposób rozplanować oświetlenie tak, żeby w maksymalny sposób wydobyć z pomieszczenia piękno i stworzyć w nim ciepły, domowy klimat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read