Strona głównaBUDOWADlaczego usytuowanie domu względem kierunków świata ma znaczenie?

Dlaczego usytuowanie domu względem kierunków świata ma znaczenie?

Planując budowę, zazwyczaj starannie wybieramy idealny dla nas projekt domu.. Podobnie kupując działkę, zwracamy uwagę na jej okolicę, dostępność mediów czy asfaltowej drogi dojazdowej. Tymczasem to nie jedyne aspekty, które powinniśmy brać pod rozwagę. Niezwykle ważny będzie także kształt i położenie posesji względem kierunków świata. Dlaczego są one tak istotne oraz jak wpływają na późniejszą funkcjonalność obiektu mieszkalnego?

Jak usytuować dom względem kierunków świata?

Wykonując adaptację projektu gotowego, powinniśmy zadbać o maksymalne doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła słonecznego. W tym celu starajmy się podążać za ruchem słońca, umieszczając pokoje eksploatowane rano od strony wschodniej, natomiast użytkowane wieczorem – od strony zachodniej. Choć idealne dopasowanie projektu domu do tych wytycznych rzadko kiedy jest w 100%-ach możliwe, poszukajmy rozwiązań, które pozwolą nam czerpać maksymalne korzyści ze słońca. Jak tego dokonać?

Strony świata a komfort eksploatacji domu

Dopasowując projekty domów do działki, naszą szczególną uwagę powinien przykuć kierunek południowy posesji. Od tej strony pomieszczenia będą najlepiej doświetlone i najcieplejsze. Z tego względu w południowej części budynku powinny znaleźć się salon i jadalnia. W południowej i południowo-zachodniej strefie obiektu warto także zaplanować taras, przed którym zaaranżujemy estetyczny ogród. Taras usytuowany z tej strony będzie mocno nasłoneczniony, aż do późnych godzin popołudniowych, tak więc miłośnicy spędzania czasu w cieniu powinni rozważyć inne usytuowanie.

Zachodnia oraz wschodnia część domu idealnie nadadzą się na sypialnie, umożliwiając nam wieczorne podziwianie słońca kryjącego się za horyzontem lub pobudkę w jego promieniach. Optymalnym rozwiązaniem będzie także usytuowanie wjazdu na działkę oraz furtki w kierunku północnym. Jest to najgorzej doświetlona strefa posesji, w której możemy zlokalizować garaż czy pomieszczenia nie wymagające dużego dostępu do światła słonecznego. Z tej strony możemy umieścić również kuchnię oraz spiżarnię. Dzięki temu nie będą one nadmiernie się nagrzewać, a droga do wnoszenia ciężkich zakupów zostanie skrócona do minimum.

W ofercie pracowni projektowych jest bardzo dużo propozycji domów na działki z wjazdem od północy, domów na działki z wjazdem od strony południowej jest mniej, ale nadal na tyle dużo, żeby móc swobodnie wybrać pasujący naszej rodzinie dom – sprawdź projekty domów z wejściem od południa.

Warto także pamiętać, że projekty gotowe domów są z reguły oferowane zarówno w wersji podstawowej, jak i w wersji lustrzanego odbicia (względem osi przechodzącej przez wejście do budynku). Analizując obie wersje i usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata możemy wybrać korzystniejszą opcję.

Jak osiągnąć idealny kompromis?

Odpowiednie umiejscowienie pomieszczeń względem stron świata z pozoru wydaje się dość proste. W rzeczywistości nie wszystkie projekty domów idealnie pasują do tej koncepcji. Każda działka posiada bowiem nieco odmienne cechy i ustawienie, zmuszając nas do wypracowania pewnego kompromisu. Najlepiej, jeśli określimy zawczasu, które aspekty są dla nas najważniejsze, a z których możemy ewentualnie zrezygnować. Pamiętajmy przede wszystkim o zasadzie podążania za ruchem słońca, starając się usytuować część dzienną budynku od strony południowej. Tym samym strefa nocna oraz gospodarcza automatycznie znajdą się z nieco chłodniejszej i mniej oświetlonej strony północnej.

Zwróćmy także uwagę na otoczenie obiektu; starajmy się zaaranżować je w taki sposób, by oferowało ciekawy widok z okien salonu czy jadalni. Bujny i atrakcyjny wizualnie ogród będzie łatwiej zaaranżować i utrzymać , umieszczając go w słonecznej, południowej części działki, zlokalizowanej przed dzienną strefą budynku.

Wznosząc dom prawidłowo usytuowany względem stron świata, bez trudu stworzymy wygodną przestrzeń do życia, która zarazem będzie tania w bieżącym utrzymaniu. Skutecznie doświetlone pomieszczenia pozwolą nam bowiem ograniczyć używanie sztucznego światła oraz będą w naturalny sposób się nagrzewać, zmniejszając konieczność korzystania z innych źródeł ciepła.

Zdjęcie: Projekt C333j – Miarodajny – wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekt domu od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read