Strona głównaNIERUCHOMOŚCIZalety domów szeregowych

Zalety domów szeregowych

Mianem szeregowców określa się zespół jednakowych budynków mieszkalnych, występujących w jednej linii oraz połączonych ze sobą ścianami bocznymi. Dom szeregowy stanowi swego rodzaju kompromis między samodzielnym domkiem jednorodzinnym, a mieszkaniem w bloku. Szeregówki często wybierane są przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie dużego kredytu. Tak usytuowane domy posiadają jednak nie tylko stosunkowo niską cenę, ale też wiele innych zalet.

Niższa cena kupna działki i domu

Domy w zabudowie szeregowej to dobra alternatywa dla osób, które kupują swoją pierwszą nieruchomość. W porównaniu do cen zakupu mieszkania w bloku z rynku pierwotnego, koszty szeregowca utrzymują się na zbliżonym poziomie. Istotne pozostają jednak różnice w metrażu. Nawet w trzypokojowym mieszkaniu w bloku rzadko przekracza on 60-70 metrów kwadratowych, podczas gdy klasyczny dom szeregowy najczęściej ma ponad 100 m2. Mniejszym kosztem jest także zakup działki pod budowę szeregówki, niż samodzielna budowa domu – zwłaszcza wówczas, gdy deweloper oferuje inwestorom konkretny projekt. W ten sposób za niższą kwotę zyskać można nieruchomość bardziej funkcjonalną, z prywatną przestrzenią niedostępną w przypadku mieszkania w bloku.

Oszczędna eksploatacja

W większości przypadków, osiedla domów szeregów umożliwiają zastosowanie uzbrojenia sieciowego oraz wspólnych śmietników. W porównaniu z domem wolnostojącym, takie rozwiązanie znacząco obniża koszty eksploatacyjne. Ma to szczególne znaczenie na oszczędności w sezonie grzewczym, ponieważ ogrzewanie szeregówki jest tańsze niż domu wolnostojącego, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z innymi budynkami w szeregu. Koszty ogrzewania pozostają niższe zarówno w przypadku instalacji gazowej, jak i zasilania na prąd. Osiedla szeregowców posiadają też bogatą infrastrukturę, pełną sklepów czy punktów usługowych. W ten sposób zniwelować można koszty związane z koniecznością dojazdu do centrum miasta.

Duża prywatność dla domowników

Mimo bliskiego sąsiedztwa innych rodzin, szeregowce zapewniają domownikom dużą prywatność. W przeciwieństwie do bloków mieszkalnych, szeregówki oferują użytkownikom osobne wejście do budynku. Brak wspólnej klatki schodowej sprawia, że do domu można wejść bez konieczności pokonywania wspólnych ciągów komunikacyjnych. W ten sposób można zaoszczędzić czas potrzebny na dotarcie na wybrane piętro budynku, a także do minimum ograniczyć kontakty z sąsiadami. W ciasnej zabudowie można ich co prawda spotkać codziennie, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż w wielopiętrowym bloku. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo każdego mieszkańca szeregu.

Prywatne miejsce parkingowe i ogródek

Większość projektów domów szeregowych uwzględnia przynajmniej jedno prywatne miejsce parkingowe, a niektóre posiadają także garaż – najczęściej wbudowany bezpośrednio w zabudowę domu lub w formie wiaty. W ten sposób nie trzeba martwić się o znalezienie miejsca na zaparkowanie samochodu, nawet w przypadku powrotu do domu późną porą. Szeregowe są też wyposażane w ogródki, co stanowi idealne rozwiązanie dla osób lubiących wypoczynek na łonie natury. Domy szeregowe zwykle posiadają przynajmniej niewielki kawałek ziemi do dowolnego zagospodarowania. W ogródku można nie tylko uprawiać rośliny, ale też grillować, leżakować lub postawić nieduży basen dla dziecka.

Nowoczesny rozkład pomieszczeń

Nowoczesne domy szeregowe charakteryzują się odpowiednio zaplanowanym układem pomieszczeń. Dotyczy to zwłaszcza budynków realizowanych w ramach inwestycji renomowanych deweloperów, którzy dbają o wysoką jakość swoich projektów. Do najbardziej charakterystycznych cech takiej zabudowy należy wyraźny podział na strefy – mieszkalną oraz prywatną. Najczęściej na parterze znajduje się salon dla gości oraz kuchnia, a na górze sypialnie i pokoje. Domy szeregowe wyposażane są także w duże piwnice, które można dowolnie zagospodarować. W zależności od rodzaju projektu, inwestor może mieć wpływ na rozmieszczenie wnętrz czy ostateczny wygląd budowanego szeregowca.

________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy AlberoInvest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read