Strona głównaOGRÓDTunel ogrodowy - jaki wybrać?

Tunel ogrodowy – jaki wybrać?

Marzysz o tym, by móc samodzielnie uprawiać warzywa i owoce we własnej szklarni? Zacznij działać i zaplanuj jej budowę! Z pewnością powinieneś pomyśleć przede wszystkim o tym, na jaką konstrukcję się zdecydować, bardzo ważna jest też kwestia materiału pokryciowego. Jaki tunel ogrodowy będzie najlepszy? Specjaliści nie mają co do tego większych wątpliwości!

Tunele foliowe

Jeśli masz naprawdę niewielkie możliwości finansowe, to opcja szklarni foliowej może wydawać Ci się dobrym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać, że ten materiał nie bez powodu jest najtańszy. Największą jego wadą jest nietrwałość. Silny wiatr oraz obfite opady śniegu mogą spowodować, że cała konstrukcja przewróci się, a uprawiane rośliny ulegną zniszczeniu. Na ogół foliowe tunele wytrzymują dwa sezony, później nadają się do wymiany. Co ważne, nie można też w zadowalającym stopniu kontrolować temperatury, która panuje wewnątrz konstrukcji. Bywa że pod folią jest zbyt wilgotno, więc rośliny są atakowane przez grzyby. Solidne tunele foliowe kupisz w sklepie Arlen Group.

Tunele z poliwęglanu

Coraz więcej osób stawia na tunele z poliwęglanu. Dlaczego? Ich zalety poznaje się już podczas montażu, ponieważ z poszczególnych elementów łatwo jest złożyć stabilną i szczelną konstrukcję. Trzeba podkreślić, że poliwęglanu w zasadzie nie można stłuc! Materiał ten nie zmienia swoich właściwości nawet przy – 40 stopniach Celsjusza. Jest też odporny na ekstremalnie wysokie temperatury. Dzięki temu szklarnie z poliwęglanu świetnie funkcjonują wtedy, gdy rośliny są narażone na przymrozki. Tunel poliwęglanowy bardzo dobrze przepuszcza światło i nie szkodzi mu podwyższona wilgotność powietrza lub gleby. Co ważne, jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie tego materiału, możesz liczyć na przyspieszoną wegetację roślin.

Szklarnia Trioszka – najchętniej kupowany tunel z poliwęglanu w sklepie Arlen Group

Co prawda, inwestycja w tunel z poliwęglanu wiąże się z poważniejszymi kosztami, jednak, biorąc pod uwagę to, że konstrukcja może przetrwać wiele lat w świetnym stanie, jest godna przemyślenia. Jeśli zależy Ci na obfitych zbiorach i nie chcesz rozczarować siebie i swoich bliskich, wybierz mądre rozwiązanie. Zmarnowane rośliny nikogo nie będą cieszyć, a pierwsze porażki w prowadzeniu własnej szklarni mogą skutecznie zniechęcić do dalszych działań. Postaw na jakość i nowoczesne, trwałe materiały, a nie będziesz żałować wydanych pieniędzy!

Szklarnie szklane

Jeśli zależy Ci na inwestycji na dłuższy czas i chcesz stworzyć roślinom lepsze warunki do wzrostu i rozwoju, postaw na tunel ogrodowy ze szkła. Czym wyróżnia się taka konstrukcja? Jest trwalsza niż ta z folii. Zwłaszcza w przypadku podwójnego oszklenia można liczyć na uprawę rozmaitych roślin w różnych porach roku. Szkło pozwala na lepsze kontrolowanie warunków panujących w szklarni, choć oczywiście im lepszy ma być tunel, tym większy będzie jego koszt. Ważne jest, aby szkło było przezroczyste i miało przekrój wynoszący przynajmniej 4 milimetry. Niestety trzeba pamiętać o tym, że szkło, również to grubsze, dość łatwo się tłucze. Grube szkło ponadto jest ciężkie i gorzej przepuszcza światło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read