Strona głównaOGRÓDDrzewa owocowe, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie

Drzewa owocowe, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie

Ogromną zaletą posiadania własnego ogrodu jest możliwość posadzenia drzewek owocowych. Prowadzenie kilku ulubionych gatunków to stały dostęp do świeżych owoców, ale nie tylko, ponieważ niektóre z nich, szczególnie w fazie kwitnienia, mogą być również piękną ozdobą otoczenia. Jakie drzewa owocowe warto posiadać i których gatunków nie powinno zabraknąć w Twoim ogrodzie? Sprawdź nasze typy!

Top 5 drzew owocowych

Podobnie jak w innych dziedzinach, tak i w ogrodnictwie – niektóre gatunki drzew owocowych są bardziej popularne od innych. Oprócz gatunków, które co jakiś czas, sezonowo zyskują na zainteresowaniu, istnieją takie, które od wielu lat stanowią czołówkę i nic nie wskazuje na zmiany.

Wśród najchętniej wybieranych drzew owocowych znajdziesz między innymi:

Jabłoń

Bezsprzeczna królowa polskich sadów i ogrodów. Jabłoń to zdecydowanie jedno z najbardziej popularnych drzew owocowych. Uprawiana bywa głównie w dużych plantacjach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić ulubioną odmianę nawet w niewielkim, przydomowym ogrodzie i cieszyć się soczystymi owocami przez całą jesień. Jabłoń to drzewo, które wyjątkowo dobrze czuje się w naszym klimacie, nie straszne jej nawet zimowe mrozy, a wręcz przeciwnie – przejście przez okres chłodów oraz zimowego spoczynku wpływa na obfite owocowanie.

Jabłoń preferuje stanowiska słoneczne. Podłoże powinno być przepuszczalne i obfite w próchnicę, bez zalegającej w nim wody. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się na powrót stare odmiany, takie jak Kosztela, Złota Reneta, Malinówka Oberlandzka, Gala oraz Jonagold.

Czereśnia

Można ją spotkać niemal w każdym rejonie Polski. Cechuje ją duża ilość odmian, które warunkują smak, kolor oraz porę zbioru owoców. Soczyste i jędrne czereśnie o słodkim miąższu to, obok truskawek, jedne z najpopularniejszych smakołyków późnej wiosny i lata.

Czereśnia dobrze czuje się w miejscach słonecznych, na glebie lekko gliniastej i umiarkowanie wapiennej. Nie przeszkadza jej wiatr, jednak należy uważać na zbyt dużą wilgotność podłoża, której nie toleruje. Podobnie jak wiosennych przymrozków oraz obfitej w deszcze wiosny, które powodują zbyt szybkie nabrzmiewanie i pękanie owoców.

Wiśnia

Doskonała na przetwory, ale równie wyśmienicie smakuje na świeżo, prosto z drzewka. Cechą, która wyróżnia wiśnię wśród drzew pestkowych, jest jej wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz stanowiskowe. Rośnie nawet na suchym i piaszczystym podłożu, aczkolwiek warto pamiętać, że brak wystarczającej ilości słońca wpływa na smak i kolor owoców. Kwiaty wiśni są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Najchętniej wybierane odmiany to Łutówka oraz Szklanka.

Morela zwyczajna

Z roku na rok zyskuje na popularności, a jej największą zaletą są soczyste, mięsiste i słodkie owoce, doskonałe na surowo, w konfiturach i wypiekach. Największe obawy ogrodników budzi jej wysoka wrażliwość na wczesnowiosenne przymrozki, przez co bardzo często kwiaty ulegają przemarznięciu, co ma wpływ na późniejszy brak owocowania.

Morela lubi stanowiska jasne, ciepłe, osłonięte od wiatru oraz próchnicze i dobrze przepuszczalne podłoże. Warto wiedzieć, że ewentualna susza nie ma wpływu na jakość i wysokość plonów. Zbiory przypadają w lipcu i sierpniu.

Śliwa domowa

Śliwa jest drzewem owocowym bardzo odpornym na mrozy. Preferuje gleby wilgotne, bogate w składniki odżywcze i dobrze przepuszczalne. Idealnie sprawdza się nawet w amatorskiej uprawie, a najczęściej wybierane odmiany śliwy to niezmiennie Węgierka i Renkloda, choć na popularności zyskuje podobna do Węgierki śliwa President.

Pamiętaj, że powodzenie uprawy zależy przede wszystkim od kondycji sadzonek. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem owoców wyhodowanych we własnym ogrodzie, wybieraj sadzonki zdrowe, bez widocznych ubytków i uszkodzeń, które wywołane są najczęściej chorobami grzybowymi lub obecnością szkodników. Wszystkie wymienione w artykule drzewa owocowe, i wiele innych, kupisz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol, który współpracuje wyłącznie z zaufanymi dostawcami, a sadzonki pochodzą ze sprawdzonych szkółek: https://florexpol.eu/390-drzewka-owocowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read