Strona głównaPORADYSzkło, Metal, czy Ceramika - co wybrać do pieczenia?

Szkło, Metal, czy Ceramika – co wybrać do pieczenia?

Kiedy nadchodzi czas pieczenia, sięgasz po formę, którą masz pod ręką, często nie zastanawiając się, z czego jest zrobiona. Jeśli twój przepis wymaga bochenka o wymiarach 24 x 12 centymetrów, bierzesz ten z szafki i wypełniasz go masą. To, co może Cię zaskoczyć, to fakt, że Twoje wyniki w pieczeniu mogą się znacznie różnić w zależności od tego, czy upieczesz swój wyrób w szklanej czy metalowej formie. Kamionka, kolejny powszechny materiał w domowym pieczeniu, ma własny zestaw zalet do zaoferowania. Zobaczmy, w jaki sposób to w czym pieczesz, może drastycznie zmienić twoje wypieki.

Szklana czy metalowa forma do pieczenia? Chodzi o transfer ciepła

Kiedy wkładasz coś do piekarnika, idealnym scenariuszem jest płynne, równomierne przenoszenie ciepła piekarnika z powietrza wokół formy przez jej boki, a następnie przez ciasto. Gdy składniki się rozgrzeją, dzieje się magia. Pod wpływem ciepła, masa się aktywować, wypieki unoszą się i ostatecznie wypełniają formę po brzegi, a kuchnia pachnie niebiańsko.

Idealnym naczyniem do pieczenia w większości przypadków jest forma wykonana z metalu, który jest wydajnym przewodnikiem ciepła.

Aluminium to materiał, z którego korzysta większość profesjonalnych cukierników.

Szklane formy żaroodporne są również niezwykle powszechne – i mają swoje zalety – ale pamiętaj, że są izolatorami. Szkło spowalnia przepływ ciepła między powietrzem piekarnika a ciastem, aż samo szkło się nagrzeje. Następnie szkło zatrzymuje ciepło znacznie dłużej niż metal.

Jeżeli szukasz dobrej jakości żaroodpornych form do pieczenia, to koniecznie sprawdź ofertę PolSzkło na: https://polszklo.com.pl/53-formy-zaroodporne

Ze względu na te właściwości pieczenie ciasta w szkle często trwa dłużej. Jednocześnie łatwiej jest upiec ciasteczka typu brownie w szklanej formie, ponieważ gotowanie środka trwa dłużej. Kiedy wnętrze brownie osiągnie odpowiednią temperaturę, szkło działa jak podgrzewacz, zewnętrzne krawędzie twoich ciasteczek brownie stają się bardzo wysokie i prawdopodobnie dość twarde.

Co jest dobrego w szkle? Nie reaguje, co oznacza, że nie koroduje z kwasem w cieście cytrynowym ani nie zmienia smaku potraw, które się w nim piecze. Widać przez nie również dokładnie co dzieje się z pieczonymi w nim potrawami. Wystarczy po prostu zajrzeć przez przezroczyste boki naczynia. A gdy szkło się nagrzeje, jego właściwości izolacji termicznej pozwolą na uzyskanie równomiernie przyrumienionego ciasta nawet na dole naczynia.

Kamionka / Ceramika – tylko dla doświadczonych

Z doświadczenia wiadomo, że, niewłaściwe pieczenie w ceramicznych naczyniach prowadzi do otrzymywania niespójnych wyników. W przypadku tego rodzaju form do pieczenia chodzi przede wszystkim o skład gliny, a w niektórych przypadkach o sposób jej wykonania.

Ręcznie wyrabiane formy do ciasta będą piec inaczej niż formy ceramiczne wykonana z płynnej gliny tłoczonej do form. Ręcznie robiona forma prawdopodobnie będzie miała więcej kieszeni powietrznych, co spowolni transfer ciepła. Ilość minerałów i metali w samej glinie również determinuje szybkość, z jaką ciepło może przemieszczać się przez formę.

W czym upieczesz najlepsze brownie?

Pora na kilka eksperymentów aby sprawdzić które z naczyń pomoże nam upiec najlepsze brownie. Kto wygra? Forma wykonana z metalu, szkła, czy ceramiki.

Przygotowujemy kilka masy na brownie, pieczemy ją obok siebie w tym samym piekarniku przez ten sam okres czasu. Czas i temperaturę pieczenia wybierz z ulubionego przepisu.

Pierwszym co zauważysz, jest krawędź szklanej partii, wznosząca się a następnie zwijająca się do wewnątrz. Szkło nagrzewa się wolniej niż metal, rozpuszczając cukier w cieście. Gdy szkło jest gorące, zatrzymuje ciepło, zamiast przepuszczać je do wewnątrz. Cieplejsza krawędź powoduje, że ciasto pnie się wyżej i spieka się szybciej niż wnętrze masy.

Ciasto w formie metalowej będzie piekło się znacznie szybciej ale możliwe jest wystąpienie surowego środka w naszym brownie.

Forma ceramiczna podobnie jak szklana, dobrze trzyma ciepło ale wolniej się nagrzewa. Tutaj jednak nie jesteśmy tak łatwo w stanie zaobserwować zmian w bokach ciasta.

Efekt? Aby otrzymać kruchą skórkę i miękki czekoladowy środek, należy użyć formy szklanej lub ceramicznej. Blaszane formy ze stali i aluminium nagrzewają się szybko ale nie kumulują ciepła tak dobrze, aby utworzyć odpowiednio wypieczony środek.

Wybór odpowiedniej formy do pieczenia

To jaką formę do pieczenia wybrać, zależy od wielu czynników. Poza tym do pieczenia czego wybieramy formę, istotny jest jej kształt, waga, cena i pojemność.

W przypadku metalowych form do pieczenia, najczęstszym argumentem przemawiającym za ich zakupem jest niska cena. Blachy te są ogólnodostępne, lekkie i niezwykle tanie. Ilość kształtów jest również imponująca. Od wielkich prostokątnych form, przez formy tortowe z wyjmowanym dnem po małe falowane foremki do ciasteczek, pozwala ci na nieograniczoną ilość wypieków.

Ważny jest również materiał z jakiego wykonana jest dana forma. Ocynowane blachy do pieczenia są tanie ale za to łatwo się deformują i reagują z kwaśnymi składnikami jak choćby owoce. Są również podatne na rdzę.

Formy ze stali nierdzewnej są lepsze w walce z odkształceniami i kwaśnym odczynem pieczonych potraw. Niestety pieczone w nich ciasto łatwo przywiera a w przypadku pokrycia ich powłoką przeciw przywieraniu musisz uważać podczas ich czyszczenia i stosowania ostrych narzędzi do wyjmowania i cięcia ciasta w formie.

Formy do pieczenia ze szkła żaroodpornego są nieco droższe i posiadają mniejszy wachlarz kształtów. Kompensują to jednak wszechstronnością zastosowania oraz długowiecznością. Szkło nie boi się rdzy ani kwasu. W takiej formie upieczesz zarówno ciasto owocowe jak i pieczyste na obiad. Jest ono jednak podatne na tłuczenie i wyszczerbienia. Jeżeli chcesz uniknąć pęknięć i ubytków w szkle pamiętaj o jego bezpiecznym składowaniu i unikaniu kontaktu gorącego naczynia z chłodnymi powierzchniami. Dobrym patentem jest podkładanie korkowej podstawki pod rozgrzane szklane naczynie podczas wystawiania na stół.

Szukasz formy do pieczenia wykonanej z wysokiej jakości szkła borokrzemowego? Sprawdź ofertę szkła Termisil na:
https://polszklo.com.pl/47-termisil

Ceramiczne formy do pieczenia wymagają trochę wiedzy. Poza ich walorami estetycznymi, zdobieniami i elegancją, oferują ponadczasową skuteczność. Pamiętaj jednak, że gruba ceramika wolniej przepuszcza ciepło ale równie wolno je oddaje. Weź to pod uwagę podczas pieczenia a unikniesz błędów w kuchni. Podobnie jak szkło, są podatne na tłuczenie ale dobrej jakości porcelana czy krzemionka wytrzyma naprawdę wiele.

Cena dobrej jakości formy do pieczenia wykonanej z porcelany jest dosyć wysoka ale w tym przypadku płacimy za naczynie, które poza powierzchnią non stick, wyglądem i szerokim zastosowaniem jest przede wszystkim na tyle długowieczne, że mogą w nim piec wasze dzieci i ich wnuki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read