Strona głównaBUDOWADom parterowy czy piętrowy- który jest tańszy?

Dom parterowy czy piętrowy- który jest tańszy?

Budowa własnego domu, czy kupno już gotowego to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jest to również ogromna inwestycja, więc wiele osób, chce podjąć jak najlepszą i najkorzystniejszą dla siebie decyzję. Obecnie najwięcej dylematów pojawia się w momencie wyboru konstrukcji. Wobec tego lepszym rozwiązaniem będą domy piętrowe, czy może jednak parterowe?

Dom piętrowy a dom parterowe- jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Domy parterowe i piętrowe to obecnie dwie najpopularniejsze konstrukcje budynków. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady, a także i zalety. W przypadku domów parterowych, czyli jednokondygnacyjnych warto zwrócić uwagę na fakt, że będą one idealnym rozwiązaniem dla osób, które przede wszystkim cenią sobie życie rodzinne. Dają one możliwość utrzymania strefy dziennej i nocnej na tym samym poziomie, a także umożliwiają domownikom spędzanie ze sobą jak największej ilości czasu. Są one również świetnym rozwiązaniem dla osób starszych, gdyż nie ma w nich schodów, dzięki czemu mogą się one łatwiej poruszać pomiędzy pomieszczeniami. Niemniej jednak domy parterowe mają również kilka wad. Otóż zajmują one znacznie więcej miejsca, a co za tym idzie będą wymagały o wiele większej działki pod zabudowę.

Domy parterowe i piętrowe- które rozwiązanie wybrać? Warto przyjrzeć się wadom i zaletom rozwiązań domów wielokondygnacyjnych. Z pewnością zapewnią one domownikom większe poczucie prywatności i intymności niż domy parterowe. Można w nich bez problemu oddzielić strefę nocną i dzienną, więc każdy domownik dostanie szansę na to, by choć na chwilę odpocząć od życia rodzinnego. Warto również zwrócić uwagę na to, że domy piętrowe pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce na działce i dają możliwość dobudowania tarasu lub balkonu. Jednak rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Do największych można zaliczyć:

  • możliwe ograniczenia ze strony miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • utrudnienie w postaci schodów dla osób starszych lub osób kontuzjowanych

Domy piętrowe i parterowe- które rozwiązanie jest tańsze?

Wiele osób uważa, że to budowa domu piętrowego będzie znacznie większą inwestycją. Okazuje się, że mają oni rację w przypadku, kiedy mówimy o domach piętrowych i parterowych o stosunkowo niewielkim metrażu. Wówczas to budynki jednokondygnacyjne są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z tego, że praca przy budowie domu parterowego jest znacznie szybsza, a także wykorzystuje się względnie mniej zaawansowanych technologii i urządzeń. Dom parterowy jest też dość łatwy w realizacji, więc nawet pomimo tego, że niezbędne są wykopy i fundamenty o znacznie większej powierzchni, rozwiązanie to będzie mniej pokaźną inwestycją.

Jeżeli szukasz generalnego wykonawcy sprawdź ofertę https://wpwinvest.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read