Artykuł, który dziś prezentujemy dotyczy oznaczeń, które spotykamy na opakowaniach paneli podłogowych. Dla Państwa postaramy się rozszyfrować te oznaczenia, które stosują producenci paneli podłogowych.
Klasy ścieralności i użyteczności paneli podłogowych
Większość producentów paneli podłogowych stosuje podobną formę znakowania swoich produktów. Mówią one nam w głównej mierze o klasie użyteczności i klasie ścieralności paneli podłogowych. Czym są te parametry i jak je rozumieć?
Panele podłogowe zazwyczaj dostępne są w trzech klasach ścieralności AC3, AC4 i AC5 i jest to klasyfikacja całkowicie zgodna z obowiązującą normą.
Klasa użyteczności oznacza zaś, do jakich pomieszczeń i o jakim natężeniu ruchu możemy je montować. Zazwyczaj klasa użyteczności ma następujące oznaczenia 23, 31 lub 23, 32 lub 23, 33. Pierwsza liczba z tego oznaczenia oznacza standardowe pomieszczenia mieszkalne, zaś 3 przypisana jest do pomieszczeń użyteczności publicznej np., sklepy lub biura. Dwie kolejne cyfry oznaczają natężenie ruchu i tak: 1 – użytkowanie słabe, 2 – użytkowanie umiarkowane, 3 – użytkowanie intensywne.
Bezpieczeństwo
Na opakowaniach paneli podłogowych możemy też znaleźć informacje, które dotyczą atestów gwarantujących bezpieczeństwo w trakcie ich użytkowania. Zazwyczaj jest ono oznaczone symbolem E1, co oznacza, że dany produkt otrzymał Atest Państwowego Zakładu Higieny i jednocześnie jest przyjazny dla środowiska. Natomiast oznaczenia Bfl-s1 i Cfl-s1 odnoszą się do klasyfikacji w zakresie reakcji na ogień. Mówiąc prościej są to klasy trudnopalności. Obie te klasy należą do grupy trudnopalnych.