Strona głównaBUDOWAOznaczenia na panelach podłogowych, co oznaczają?

Oznaczenia na panelach podłogowych, co oznaczają?

Artykuł, który dziś prezentujemy dotyczy oznaczeń, które spotykamy na opakowaniach paneli podłogowych. Dla Państwa postaramy się rozszyfrować te oznaczenia, które stosują producenci paneli podłogowych.

Klasy ścieralności i użyteczności paneli podłogowych

Większość producentów paneli podłogowych stosuje podobną formę znakowania swoich produktów. Mówią one nam w głównej mierze o klasie użyteczności i klasie ścieralności paneli podłogowych. Czym są te parametry i jak je rozumieć?

Panele podłogowe zazwyczaj dostępne są w trzech klasach ścieralności AC3, AC4 i AC5 i jest to klasyfikacja całkowicie zgodna z obowiązującą normą.

Klasa użyteczności oznacza zaś, do jakich pomieszczeń i o jakim natężeniu ruchu możemy je montować. Zazwyczaj klasa użyteczności ma następujące oznaczenia 23, 31 lub 23, 32 lub 23, 33. Pierwsza liczba z tego oznaczenia oznacza standardowe pomieszczenia mieszkalne, zaś 3 przypisana jest do pomieszczeń użyteczności publicznej np., sklepy lub biura. Dwie kolejne cyfry oznaczają natężenie ruchu i tak: 1 – użytkowanie słabe, 2 – użytkowanie umiarkowane, 3 – użytkowanie intensywne.

Bezpieczeństwo

Na opakowaniach paneli podłogowych możemy też znaleźć informacje, które dotyczą atestów gwarantujących bezpieczeństwo w trakcie ich użytkowania. Zazwyczaj jest ono oznaczone symbolem E1, co oznacza, że dany produkt otrzymał Atest Państwowego Zakładu Higieny i jednocześnie jest przyjazny dla środowiska. Natomiast oznaczenia Bfl-s1 i Cfl-s1 odnoszą się do klasyfikacji w zakresie reakcji na ogień. Mówiąc prościej są to klasy trudnopalności. Obie te klasy należą do grupy trudnopalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read