Przywilej pracy zdalnej nie jest niczym nowym – do niedawna przysługiwał pracownikom pojedynczych przedsiębiorstw czy korporacji, najczęściej w wymiarze kilku dni w miesiącu. Jednak to dopiero pandemia koronawirusa pokazała na szeroką skalę, że wykonywanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu jest jak najbardziej możliwe. Jeżeli Ty również zostałeś oddelegowany do pracy we własnych czterech ścianach, musisz koniecznie zadbać m.in. o prawidłowe oświetlenie biurka. To właśnie na tym aspekcie skupimy się w poniższym tekście. Sprawdź, jak skutecznie oświetlić domowe biuro do home office, aby praca nie była męczarnią.
Home office – dlaczego optymalne oświetlenie przestrzeni roboczej jest tak ważne?
Czy wiedziałeś, że odpowiednie światło (a w omawianym przypadku prawidłowe oświetlenie biurka i strefy roboczej) to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na Twoją wydajność i koncentrację? Niestety większość osób o tym zapomina, skupiając się wyłącznie na działaniach związanych z rearanżacją swojego mieszkania zgodnie z wymogami home office. Wybór właściwego pomieszczenia i przekształcenie go w domowe biuro jest oczywiście zabiegiem niezwykle istotnym, bo pozwala oddzielić przestrzeń „biurową” od przestrzeni wypoczynkowej, a co za tym idzie – skupić się na wykonywaniu codziennych obowiązków. To jednak optymalne oświetlenie odgrywa tutaj kluczową rolę, bo dzięki niemu:
- będziesz miał lepsze samopoczucie;
- będziesz pracować efektywniej;
- zwiększy się Twoja koncentracja i zdolność skupienia uwagi na konkretnych zadaniach;
- zwiększy się komfort Twojej pracy – nieważne, czy będziesz pracować za dnia czy w nocy, w pełnym słońcu czy w deszczu;
- zadbasz o swoje zdrowie – Twoje oczy nie będą narażone na zbyt mocne nadwyrężenie i wysuszenie.
Pamiętaj więc, że praca zdalna wiąże się nie tylko z koniecznością wyodrębnienia odpowiedniej przestrzeni w domowym zaciszu, przemeblowaniem mieszkania czy zakupem niezbędnych dodatków. Liczy się przede wszystkim to, na jakie oświetlenie do gabinetu się zdecydujesz – aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy poniższą listę z przydatnymi wskazówkami. Czy na pewno o niczym nie zapomniałeś?
Prawidłowe oświetlenie biurka – 7 zasad, o których musisz pamiętać
1. Najważniejsze jest światło dzienne
Zanim poznasz sposoby na prawidłowe oświetlenie biurka z wykorzystaniem światła sztucznego, warto przypomnieć sobie, jak ważne jest naturalne światło słoneczne. To właśnie dostęp do światła dziennego powinien określać sposób organizacji domowego biura. Im jest go więcej, tym lepiej – praca w towarzystwie naturalnego oświetlenia to zdecydowanie najlepsze z możliwych rozwiązań. W związku z tym warto postarać się, by biurko, przy którym będziesz pracować, stało maksymalnie blisko okna. Ustaw je po lewej stronie okna, jeśli jesteś praworęczny, lub po prawej, jeśli piszesz lewą ręką. Miej też na uwadze, że monitor nie może stać tyłem ani przodem względem źródła światła. Ustawienie go przed oknem sprawia, że ekran zbyt mocno kontrastuje ze światłem zewnętrznym, przez co narażasz oczy na duże obciążenie. Gdy zaś słońce pada bezpośrednio na ekran, obraz na nim staje się mniej wyraźny, co obniża komfort pracy.
2. Oświetlenie gabinetu – jedna lampka na biurko < kilka źródeł światła
To właściwie nie wymaga dodatkowego komentarza. Dobierając oświetlenie biurka z komputerem, musisz zadbać o przynajmniej 2 źródła światła, które będą wzajemnie się uzupełniać – jedno ogólne, zawieszone na suficie i małą lampkę na biurko. To absolutne minimum, o którym musisz pamiętać, jeśli zależy Ci na prawidłowym oświetleniu biurka.
3. Oświetlenie biurka z komputerem – ważna jest odpowiednia pozycja
Nie chodzi tu jednak o utrzymywanie wyprostowanych pleców ani o pozostałe zasady prawidłowego siedzenia przed komputerem (to temat na inną okazję). Ważne jest, byś znalazł taką pozycję, przy której Twoja sylwetka nie będzie zasłaniała źródła światła, oświetlającego przestrzeń roboczą.
4. Oświetlenie górne dopasowane do Twoich potrzeb i charakteru pomieszczenia
W przypadku świateł sufitowych masz dość dużą swobodę wyboru. W zależności od wielkości pokoju możesz zdecydować się np. na oprawy wiszące (sprawdzą się w większych pomieszczeniach) lub plafoniery (doskonale odnajdą się na mniejszej przestrzeni). Jeśli masz możliwość rozmieszczenia źródeł światła w różnych konfiguracjach, możesz zdecydować się na oprawy wpuszczane, dzięki którym podzielisz duże pomieszczenie na mniejsze strefy. A może chciałbyś wyraźnie oświetlić wybrane miejsca w pokoju – nie tylko biurko, ale też regał z dokumentami czy inne ważne dla Ciebie obszary? W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe i kierunkowe. Tego typu oprawy składają się z pojedynczych reflektorów, które możesz skierować w dowolną stronę, niezależnie od siebie. Dopasuj je tak, jak chcesz!
5. Oświetlenie uzupełniające – lampka na biurko to podstawa
Jest to tzw. oświetlenie zadaniowe, które pomoże Ci w skutecznym doświetleniu przestrzeni roboczej. Możesz zdecydować się na klasykę, np. stonowaną białą lampkę na biurko, a możesz też nieco zaszaleć, wybierając bardziej designerskie modele lampek biurkowych, dopasowane pod konkretne style aranżacyjne. Ważne jest, by nie zapominać o ich aspekcie użytkowym. Praktyczna lampka na biurko powinna oferować możliwość regulacji wysokości oraz kąta padania wiązki światła. Pamiętaj, by ustawić ją w odległości 25–30 cm od oświetlanej przestrzeni – po prawej stronie, jeśli jesteś leworęczny, lub po lewej, jeśli jesteś praworęczny.
6. Odpowiednia temperatura barwowa światła
Myśląc o tym, jak wygląda prawidłowe oświetlenie biurka, nie możesz pominąć aspektu temperatury barwowej światła. Upewnij się, że wybrana lampka na biurko świeci światłem neutralnym lub zimnym, gdyż mobilizuje ono organizm do działania i pozwala utrzymać optymalny poziom skupienia. Unikaj ciepłego, żółtego światła, które rozleniwia i sprzyja odpoczynkowi.
7. Oświetlenie biurka LED
Nie zapominaj o kwestii energooszczędności – w tym celu wybieraj żarówki typu LED, które zapewniają wysoką jakość światła przy niskim poborze energii elektrycznej. Są przy tym wyjątkowo trwałe i uzyskują pełną jasność praktycznie natychmiastowo. To doskonały wybór zarówno w charakterze oświetlenia uzupełniającego (np. do lampki na biurko), jak i światła głównego (w oprawach sufitowych).
Przestrzeń biurowa w domowym zaciszu? To możliwe!
Prawidłowe oświetlenie biurka nie należy do prostych zadań – trzeba wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników, aby mogło ono z powodzeniem spełniać swoje zadanie. Z powyższą listą ostateczny wybór będzie jednak dużo prostszy. Jeśli pracujesz w trybie zdalnym i zależy Ci na optymalnym oświetleniu biurka z komputerem, wejdź na karel2.pl. Znajdziesz tam lampki na biurko oraz oprawy sufitowe, które pomogą Ci zmienić Twój pokój w biuro z prawdziwego zdarzenia!
Źródło zdjęć: shutterstock.com