Strona głównaBUDOWARodzaje dachówek ceramicznych

Rodzaje dachówek ceramicznych

Odmian dachówek ceramicznych obecnie jest na rynku bardzo wiele. Decydując się na wybór jednej z nich, warto jednak pamiętać nie tylko o efekcie wizualnym, ale również o dopasowaniu kształtem, kątem nachylenia dachu oraz jego projektem. Rodzaje dachówek ceramicznych, to przede wszystkim:

Dachówka karpiówka

Wąska i płaska. Jest jednym z najstarszych rodzajów dachówek ceramicznych. Jej powierzchnia licowa może być zarówno żłobkowana, jak i gładka. Dolna część dachówki jest zazwyczaj wykończona owalnie, ostro lub prosto. Najlepiej sprawdza się w przypadku dachów w kształcie stożka. Dachówkę karpiówkę można ułożyć w łuskę lub w koronkę.

Dachówka mnich-mniszka

Zaraz obok karpiówki, jest jedną z najstarszych. Ponad to, jako jedyna jest układana z dwóch rodzajów dachówek. Cechą charakterystyczną jest z pewnością szczelność i czasochłonność. Dachówki mnich-mniszka są długie, o zwężającym się kształcie. Montuje się je przy pomocy klamer lub drutu. Mają zastosowanie głównie w renowacji starych budynków, czy zabytków.

Dachówka zakładowa

Z pewnością jedna z najpopularniejszych dachówek ceramicznych. Cechą charakterystyczną jest jej wyprofilowanie (spody, zakładki na bocznych i górnych krawędziach). Wśród nich można znaleźć dachówki przesuwne, dachówki o dwóch wyżłobieniach, czy choćby te kształtem przypominające karpiówki lub mnich-mniszki.

Dachówka esówka (holenderka)

Inaczej mówiąc dachówka przesuwna. Jej przekrój poprzeczny przypomina literę S. Charakteryzuje się przede wszystkim zmienną długością krycia, dobrym odprowadzaniem wody oraz szczelnością pokrycia. Wszystkie te cechy sprawiają, że renowacja dachu będzie sprawna, a koszty z nią związane dużo niższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read