Strona głównaDOMElewacje domów jednorodzinnych - koszty, rodzaje

Elewacje domów jednorodzinnych – koszty, rodzaje

Elewacja jest dla wielu właścicieli wizytówką ich domu. Kolor, wykończenie, materiał często odzwierciedla charakter i upodobania architektoniczne mieszkańców. Jej zadaniem jest także zabezpieczenie przed zimnem oraz ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Czym się kierować przy wyborze elewacji?

Pierwszym czynnikiem, jaki musimy wziąć pod uwagę przy wyborze elewacji jest zapoznanie się z projektem i konsultacja z architektem ponieważ często w projektach jest wyszczególnione lub zalecane wykorzystanie danego materiału do wykończenia tynkiem zewnętrznym. Jeżeli chodzi o kolor elewacji musimy dobrać odpowiednią barwę i odcień do otaczającego nas krajobrazu i zamysłu przestrzennego otoczenia, a także dobrać do elementów typu okna czy dach. Dużą uwagę należy zwrócić na trwałość materiału z jakiego wykonujemy elewację, a częstotliwość opadów w danym regionie lub nasłonecznienia padającego na elewacje.

Rodzaje elewacji.

Najczęściej spotykanym rodzajem elewacji jest zastosowanie tynku elewacyjnego. Kilka rodzai tynków pozwala na dobór odpowiedniego materiału do zastosowania. Wśród tynków wymienia się silikonowe, akrylowe, silikatowe i mineralne. Zaletą tego typu tynków jest szeroka paleta barw, oraz łatwość w zmianie koncepcji wyglądu budynku.

W ostatnich czasach również wybór pada na elewacje murowane, gdyż są trwalsze na uszkodzenia mechaniczne i działania atmosferyczne, często zabezpieczają również ściany budynków przed utratą cennego ciepła. Coraz większy wybór kolorów i kształtów oraz szybkość w czyszczeniu zachęca wielu klientów do zastosowania takiego materiału. Do tego typu elewacji używane są najczęściej cegły klinkierowe oraz silikatowe.

Nowym trendem w wykańczaniu domu jest stawianie na materiały naturalne czyli kamień i drewno. Specjalnie wyprofilowane deski można zaimpregnować i zachować naturalny kolor i wzór drewna, ale także na rynku dostępna jest duża paleta barw farb przeznaczonych do drewna. Zastosowanie naturalnego kamienia występuje stosunkowo rzadko. Domy wykończone tym materiałem często współgrają z otaczającą go przyrodą.

Do wyboru wykończenia elewacji w ostatnich latach dołączyły także płytki oraz płyty betonowe. Dla bardziej wymagającego klienta dostępne jest także wykończenie z materiałów typu marmur, piaskowiec lub granit.

Koszty elewacji.

Najważniejszym elementem jest odpowiednie ocieplenie i zabezpieczenie budynku. W tym wypadku najczęściej jest stosowana wełna mineralna lub styropian. Koszt całego przedsięwzięcia zależny  jest w głównej mierze od zastosowanych materiałów. W dużej mierze już na początku tworzenia planu budowy przedstawiony jest wstępny kosztorys zalecanych produktów do wykorzystania. Najtańszym materiałem służącym do ocieplenia budynku jest styropian. Najczęściej wykorzystywany jest ten o grubości 8-10 cm, lecz należy pamiętać że nie w każdym domu można będzie go zastosować. Alternatywą dla styropianu jest wełna mineralna, choć jej koszt jest dużo większy wiele osób często korzysta z takiego wariantu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read