Podwieszane sufity z oświetleniem LED od wielu lat są bardzo modne. Niegdyś montowano je w ekskluzywnych restauracjach i hotelach, dziś brany jest pod uwagę w każdym projekcie domu. Pełnią one funkcję pięknej aranżacji, która dodaje nowoczesności i zarazem elegancji, bez względu na to, czy jest to salon, przedpokój, czy też łazienka. Warto więc decydując się na taki rodzaj sufitu zadbać o jego odpowiednie podświetlenie. Jak to zrobić?
Podstawowa czynność – zmierzenie sufitu
Nie ma wątpliwości co do tego, że chcąc dobrać odpowiednie oświetlenie LED do podwieszanego sufitu należy przede wszystkim znać jego wymiary. Oczywiście rozwijane z taśmy oświetlenie można kupić w różnej długości, jednak po co przepłacać wybierając go zbyt dużo?
(Sprawdź ciekawe oferty z kategorii oświetlenie – https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/)
Pobierając wymiary sufitu powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę pewien zapas. Taśmy LED charakteryzują się tym, że można je w danych miejscach uciąć, co przy nieznacznej nadwyżce nie jest problemem. Warto także wziąć pod uwagę to, gdzie znajduje się źródło zasilania. Istotnym aspektem jest to, że zalecana długość taśmy w jednym odcinku wynosi 7,5 metra. Jeśli więc któryś z boków ma większy wymiar, niezbędne będzie wykonanie połączenia równoległego.
Jeśli podwieszany sufit jest w fazie projektu można poprowadzić instalację elektryczną tak, aby gniazdo zasilające znajdowało się tuż nad wiszącym stropem. Będzie to bardzo estetyczne rozwiązanie, ponieważ nie będzie widać ciągnących się po ścianie kabli od taśmy LED – zwracają uwagę specjaliści z https://domar.pl.
Jaki kolor światła LED wybrać do podwieszanego sufitu?
Mając już pobrane wymiary można skupić się na wyborze koloru światła. Do wyboru jest kilka rodzajów taśm:
- – jednokolorowe
- – wielokolorowe RGB
- – wielokolorowe z dodatkową białą diodą – RGBW
Zimny biały kolor stosowany jest do pomieszczeń, gdzie panuje styl skandynawski oraz nowoczesny, charakteryzujący się surowością. Do aranżacji i wykończeń z drewna polecana jest natomiast ciepła biała barwa, która pozwoli stworzyć przytulny klimat.
Decydując się na jednokolorową taśmę potrzebny będzie jedynie zasilacz. Zazwyczaj w zestawie jest także dedykowany pilot, który pozwala ściemnić lub rozjaśnić światło. Producenci starają się także dostosowywać do nowoczesnych domów, gdzie zastosowana jest technologia smart home. W takim przypadku do taśmy LED nie jest dołączony pilot, a jedynie aplikacja na telefon.
Dla osób bardziej odważnych i lubujących się w kolorach polecane jest oświetlenie RGB lub RGBW. Ich zaletą jest przede wszystkim liczba dostępnych kolorów. Mogą one świecić nawet na kilkanaście odcieni. W ten sposób można dostosować aranżację świetlną do klimatu panującego w pomieszczeniu. Ponadto kolejnym atutem jest ilość programów, które pozwalają na płynną zmianę koloru, włączenie efektu migania lub zmianę intensywności koloru.
Ostatni etap – zakup taśmy LED do sufitu podwieszanego
Kiedy wszystkie wymiary zostały pobrane i zapadła decyzja o rodzaju taśmy LED, pozostała już tylko ostatnia czynność. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup oświetlenia pod dokładny wymiar. Wiele firm specjalizujących się w sprzedaży tego typu elektroniki ma także usługę łączenia poszczególnych odcinków, dzięki czemu cała aranżacja będzie wyglądać bardzo estetycznie.
Jeśli taśma LED ma się znaleźć na wiszącym stropie, trzeba wziąć pod uwagę to, że nie posiada ona możliwości wyginania się na boki. Próbując ją na siłę dostosować do kątów, może dojść do przerwania połączenia między diodami, co spowoduje, że oświetlenie nie będzie równomierne. W takim przypadku należy zastosować specjalne łączenia przewodowe na rogach sufitu.